Wierzba urośnie nawet spośród patyczka pędu.

Wierzba urośnie nawet spośród patyczka wiktów.

Wykorzystując ten fakt, możemy spośród niej stworzyć ekstrawaganckie odmiany ogrodzeń. Ze względu na to nasz żywopłot zdobędzie niespotykany charakter i będzie się wyróżniać spośród ogrodzeń w okolicy.

Rosnące na polach i bagiennych torfowiskach wierzby od jakiegoś czasu zagościły w krajowych parkach. Polubiliśmy je za urodę oraz charakterystyczne kiciusie. Nie są uciążliwe, pragną tylko sporo wody oraz nieco słońca. Dogodzą się niemal wszystką ziemią.


Mało roślin umie też równie szybko regenerować utracone odrosty oraz gałęzie. Wierzby niezwykle łatwo rekonstruują również swój system korzeni. Wystarczy, iż ucięty albo nawet złapany patyk zanurzony w zwilgotniałej glebie po jakimś czasie ukorzeni się oraz wręczy zaczątek nowemu krzewowi. Wybitna osoba wpadła na myśl, aby spośród wierzb tworzyć zaplatane sztachety ogrodzeniowe bądź parkany zalane liśćmi. Prawdopodobnie należałoby dysponować tak fikuśne płot. Najporządniej do wybudowania takiego ogrodzenia zastosować poniższe sposoby wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zwana konopianką, i jej liczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba fioletowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te warianty wierzby na ogrodzenia mają kilka łącznych cech:

wytwarzają prostolinijne, długie i wybitnie ciągliwe pędy – przez wzgląd na to można bez trudu formować formę ogrodzenia;
prędko odrastają po skróceniu- w krótkim terminie możemy wypleść kompletne przęsło na ogrodzenie;
nadzwyczaj swobodnie się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej zdolności do instalacji takiego płotu wykonanego z wierzby.

Gdy mamy już propozycję na postać ogrodzenia, musimy zakupić właściwe wierzbowe pędy na ogrodzenie. Niestety, wyszukanie ich w przesłankach autentycznych jest syzyfowe, bo dziko narastające krzaki rzadko emitują niezwykle długie oraz proste pędy. Najakuratniej jest zaplanować własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na skutek będzie trzeba zaczekać kilka lat.

W celu założenia plantacji wierzby na płot wyselekcjonujmy pierw pozycję w ogrodzie, niewiele przez nas nawiedzane oraz w żadnym wypadku dostrzegalne.Wiosenką, w marcu bądź w kwietniu, posadźmy tam rozsady, spośród jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jako rozsad wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki długości 25-30 cm, jakie możemy dostać z dziko narastających roślin. Przedtem powinno się je namoczyć na 24 godziny w głębi, iżby się poprawnie napiły, po czym wkopać w glebę, tak ażeby górował tylko ostatni pąk. Musimy pomnieć, iż rośliny w mgnieniu oka się grubieją, zatem powinny rosnąć w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok lub dwa uprawniamy roślinom bez ograniczeń rosnąć, po czym ścinamy je| na wysokość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą silne, proste pędy, których wiosenką nowego roku możemy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie witki rzadko przewyższają 2m, przeto na dłuższe musimy poczekać przynajmniej jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku do kilkunastu witek, jakie można użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s